WIRON ZAMIAST WIBOR-u
Od 27 września 2022 wskaźnik WIRON na polskim rynku finansowym zaczyna zastępować dotychczasowy WIBOR. Co oznacza to w praktyce dla przeciętnego kredytobiorcy ?
Oczywiście zmiany w umowach kredytowych. Jeżeli podpisywane wcześniej umowy nie zawierały klauzuli informacyjnej o ewentualnej zmianie wskaźnika WIBOR na inny , to wówczas klientów czeka podpisywanie aneksu. Jeżeli dany bank zawarł już w umowie taką klauzulę , to przejście na nową stawkę nastąpi niejako automatycznie. Ostateczna decyzja kiedy i jak to się stanie będzie należała do banku.
Czym różnie się WIRON od WIBOR-u? Jeden i drugi wskaźnik obliczany jest przez spółkę GPW Benchmark S.A. Jednak WIRON wyliczany jest na podstawie transakcji depozytowych już dokonanych, zaś WIBOR na transakcjach kredytowych, także tych planowanych. Ponadto do wyliczenia stawki WIRON uwzględnia się, poza instytucjami finansowymi, również największe przedsiębiorstwa. Wskaźnik WIRON ma być bardziej odporny na manipulacje, chociaż w jakim zakresie to się uda, dopiero pokaże przyszłość. Doświadczenia z londyńskim LIBOR-em nakazują być tu ostrożnym.
Od 26 czerwca 2023 roku ING jako pierwszy zacznie udzielać kredytów hipotecznych w oparciu o stawkę WIRON. Od lipca proces zamiany stopy referencyjnej nastąpi w kolejnych bankach. Ostatecznie wskaźnik WIBOR przestanie być podawany na początku 2025 roku.
Czy zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON będzie korzysta dla kredytobiorców? Wydaje mi się, że tak. Już na dzień dzisiejszy nowy wskaźnik jest o ok 1% niższy od dotychczasowego. Co w konsekwencji powinno przełożyć się na niższe raty kredytów.
www.mrpartner.pl